Description

Hair Removal 500W 808nm Vertical Bar Stack Diode Laser
Key Featrue:
- output power: 5*100W
- center Wavelength : 808nm
- wavelength tolerance: ±10nm
- Cooling mode:Water cooled
Application:
- Medical Industry
- Beauty Industry
- 500W 808nm Vertical Bar Stacked Diode Laser Hair Removal Applied in Hair Removal Beauty Industry
- High quality, one year free repair and replacement
- DHL+ door-to-door logistics service
-
Use USA imported chip and Japanese heat sink material,then mounted in our own lab.So our quality must be top on the market.
Product view![]() |
Date Sheet
Item:WC808VS500
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±10nm |
| Output Power | 500W |
| Spectral Width FWHM | ≤5nm |
| Number of Bar | 5 |
| Polarization Mode | TE |
| FAST/SLOW Axis Divergence | 70/12Deg |
| Slope Efficiency | ≥1.0W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | ≤110A |
| Threshold Current Lth | ≤20A |
| Operating Voltage Vop | ≤10V |
| Power Conversion Efficiency | ≥55% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 25℃ |
| Coolant |
Distilled Water |
| Flow Rate/bar | 0.4-0.7L/min |
| Max Inlet Pressure | 380kPa |
| Resistivity | 0.25-5MΩ*cm |
Hot Tags: Hair Removal 500W 808nm Vertical Bar Diode Laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China











