Description
600W 808nm CW Micro Channel Replacement Vertical Stack Diode Laser
Quick Detail:
Working Mode: CW
Number of bars: 6
With base, we can customized shell upon to your request
18 months warranty time

Feature:
High output power bar
Low thermal resistance CW operation
Small bar-to-bar pitch for increased brightness
Application: Mainly for hair removal machine repairing and replacement
Data Sheet
Item No: WC808VS600
Item Name: CW 600W 808nm Vertical Stack Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Number of Bars | 6 |
| Output Power | 600W |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 110A |
| Threshold Current Ith | 20A |
| Operating Voltage Vop | 12V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Hot Tags: 600w cw laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










