Description
Hair Removal Diode Laser 400w 760nm 808nm
We supply 400w 760nm 808nm Hair Removal Diode Laser.And our business Covering most of Europe and the American market.
| Item No.: MWWC808VS400 | |
Item Name:Hair Removal Diode Laser 400w 760nm 808nm
Advantages | |
Specifications | |
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 760±20nm |
| Output Power | 200W |
| Number of Bars | 2 |
| Center Wavelength λ | 808±20nm |
| Output Power | 200W |
| Number of Bars | 2 |
| Working Mode | QCW |
| Pitch Between Bars | 3.4mm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | ~37Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | ~14Deg |
| Pulse Width | 10~400ms |
| Duty Cycle | 1~42% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 80~120A |
| Threshold Current Ith | 15A~20A |
| Operating Voltage Vop | 10.5V~10.8V |
| Power Conversion Efficiency | 48% |
| Thermal | |
| Operating Temperature (No Condensation) | 15~30℃ (No Condensation) |
| Storage Temperature (No Condensation) | 0-55℃(No Condensation) |



Our Campany

Hangzhou Brandnew Technology Co., Ltd.
Core Competency
◆ Diode
Packaging ◆ Beam Shaping
◆ Reliability Testing ◆ Efficient Cooling
Factory View



Certifications















