New 500W QCW 808nm Vertical Stack Diode Laser For Beauty Equipment System
Features:
- Smooth metal surface
- Small gap between the laser bars, high reliability
- Compact design, easy to integrate
Application:
- Infrared light sources
- Laser Pumping
- Laser Beauty Equipment Parts
- Measurement instrument

500W 808nm Vertical Stack Diode Laser With 5 Bars. It has new design, or we can also customized the frame you need. Brandnew Technology , one of the leading manufacturers and suppliers in China, we specialized in Diode Laser for many years, has a professional factory in China with high quality and sells at competitive price. We are expecting become your long-term partner in China.
Data Sheet
Item No: WC808VS500
Item Name: New 500W Vertical Stack Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 500W |
| Number of Bars | 5 |
| Working Mode | QCW |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 25A |
| Operating Voltage Vop | 10V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate/Bar | 4~6L/min |
| Max Inlet Temperature(No Condensation) | 23~27℃ |
| Filtered Water Particles | <20um |
Drawing:

50W 100W 200W Laser Stack Array Bars for Laser Hair Removal & Biomedical. There are 3 types of output power 50W, 100W and 200W. The output powers depend on the 808nm laser chip units numbers. Just contact us if you need some customized features, such as bar numbers, output powers and so on.
Laser diode stacks have a greatly improved size, weight and power efficiency ratio, enabling significantly higher peak power and brightness compared to traditional fiber and solid state laser systems.
Laser diode stacks are available in vertical or horizontal configuration and operate in CW and pulsed mode. Horizontal diode stacks consist of numerous diode laser bars arranged side-by-side. This arrangement allows for higher output power and greater beam uniformity, as the individual diodes can be individually controlled and adjusted.
Vertical diode stacks consist of numerous diode laser bars arranged vertically, each operating in series. This arrangement allows for a smaller footprint and a more compact design, but it also limits the maximum output power and can result in less beam uniformity.
Laser hair removal vs. electrolysis
Electrolysis is another type of hair removal, but it is considered more permanent. A probe is inserted into each individual hair follicle, delivering an electric current and killing hair growth. Unlike laser hair removal, it works on all hair and skin colors but takes longer and can be more expensive. Hair removal can be an important part of transitioning for members of the trans and gender-expansive communities and can help with feelings of dysphoria or unease.
How to Prepare for Laser Hair Removal Laser hair removal is more than just ''zapping'' unwanted hair. It is a medical procedure that requires training to perform and carries potential risks. If you are planning to undergo laser hair removal, you should limit plucking, waxing, and electrolysis for 6 weeks before treatment. That's because the laser targets the hairs' roots, which are temporarily removed by waxing or plucking.
Sun exposure should also be avoided for 6 weeks before and after treatment. Exposure to the sun reduces the effectiveness of laser hair removal and increases the likelihood of post-treatment complications.
Avoid taking any blood-thinning medications prior to treatment. If you are taking anti-inflammatory medication or regularly take aspirin, talk to your doctor about which medications you should discontinue.
If you have darker skin, your doctor may prescribe a skin bleaching cream. Do not use any sunscreen to darken your skin. It is important that your skin is as white as possible during the procedure.
Should I shave during laser hair removal?
You should shave or trim your hair the day before the procedure. ahsiudndviudsnvduihfvdia
What happens if I don't shave before laser hair removal?
If your hair is too long, the hair removal process will not be effective and your hair and skin will burn.
Laser hair removal is a method of removing unwanted hair by destroying hair follicles using heat. It is a relatively quick process. When performed by a trusted technician, long-term results are guaranteed with minimal side effects. It works best on people with a large contrast between skin and hair color, such as those with light skin and dark hair. It is important that the treated area is protected from the sun and away from indoor tanning equipment. jsiodjosoashcdusfh
FAQ:
Do I need to shave for laser hair removal?
You should shave or trim your hair the day before the procedure.

Hot Tags: new 500w vertical stack diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










