Laser Stack Diode Laser 808nm 4 Wavelength 755 808 1064 940nm Diode Laser Hair Removal Machine for Beauty Salon
Features:
- Hard shell design, fashionable appearance
- With Rear Water Guider
- Good heat dissipation performance
- Long lifetime, high reliability and stability
Applications:
- Mainly for beauty machine handle
- Skin rejuvenation

Data Sheet
Item No: WC808VS600
Item Name: Water Cooled Vertical Stack Diode Laser
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 600W |
| Working Mode | QCW |
| Number of Bars | 10 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 55A |
| Threshold Current Ith | 10A |
| Operating Voltage Vop | 18V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate/Bar | 4~6L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~550kpa |
| Water Temperature(No Condensation) | 23~26℃ |
| Filtered Water Particles | <20um |
Package Drawing:

Introducing the 808nm Stack Array - the ultimate solution for effective, long-lasting hair removal. Powered by the latest technology, this advanced system delivers precise, high-energy light to target hair follicles at the right depth, ensuring smooth and silky skin with minimal discomfort.
With its high power and 808nm wavelength, this device provides fast, safe, and efficient treatment for all skin types. The stack array design ensures superior cooling and even energy distribution, enhancing both comfort and performance for your clients. Taken together, cosmetic laser diodes have become a very popular technology in the aesthetic industry for their high efficiency, durability and safety, and are widely used in a variety of fields such as hair removal, skin treatments and anti-ageing. By the way, diode laser strips and stacks are used in hair removal machines.Designed for Alma, Palomar Vectus and most domestic machines such as KM, Lefis, ADSS, Apolo, Sincoheren, PZlaser and more.

Hot Tags: Laser Stack Diode Laser 808nm 4 Wavelength 755 808 1064 940 Diode Laser Hair Removal Machine for Beauty Salon suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










