Description
Replacement for Micro Channel Stack 600W 808nm
Quick Detail:
Diode Bar Pitch:1.8mm
6 bars per stack
100w laser diode bar
Micro channel bring longer lifetime
≤400ms Pulse Width, ≤40%Duty Cycle
Application:
Hair removal handle piece replacement and repaire
IR Illumination
Pumping source for solid-state laser
Measuring instrument

Data Sheet
Item No: WC808VS600
Item Name: Repalcement 600W Vertical Stack
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 600W |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 18A |
| Operating Voltage Vop | 11V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20-30℃ |
| Storage Temperature | 0~55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate/Bar | 4~6L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 23-27℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Drawing:

Hot Tags: repalcement 600w vertical stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










