50W 880nm CS Diode Laser Bar with FAC

Product Description
50W 880nm CS Diode Laser Bar with FAC
CS packaged laser bar, also known as conduction cooling package, has the following features:
High power output: CS packaged laser bar can provide high power output, providing 50W or higher laser power output.
High reliability: CS packaged laser bar has high reliability and long life, suitable for use in harsh environments, and has low stray light.
Low maintenance requirements: Some CS packaged laser bars adopt maintenance-free design and do not require complex cooling systems such as microchannel cooling or deionized water circulation cooling.
Wide application scenarios: Due to its high power, high stability and long life, CS packaged laser bar is very suitable for industrial-grade laser applications such as material processing, welding, cutting, etc.

Data sheet
Item no.: CC880KZ50
| Optical | |
| Center Wavelength | 880nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 50W |
| Working Mode | CW |
| Fast Axis Divergence(95%) | 12Deg |
| Slow Axis Divergence(95%) | 12Deg |
| Beam Shape | Square |
| Emitter Quantity | 19 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 50A |
| Threshold Current Ith | 10A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -55-85℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing

Hot Tags: 50w 880nm cs diode laser bar with fac suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode, , Fiber Coupled Laser Diode factory, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode China










