Description
100W 808nm MCC Diode Laser Bar
MCC (Micro-Channel Cooler) is designed for high power laser diode bar, with excellent heat dissipation capacity than traditional passively or water-cooled heatsinks.
Quick Details:
Standard size
Long lifetime high reliability
Excellent beam characteristics
Used for diode laser hair removal machine .
Also it can be used for industrial pumping and laser coupler.
Data sheet
Item No.: WC808SB100
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 100W |
| Spectral Width FWHM | ≤3nm |
| Spectral Width FW90%E | ≤6nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 28Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 8Deg |
| Polarization Mode | TM |
| Slope Efficiency | ≥1.15W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤120A |
| Threshold Current Ith | ≤22A |
| Operating Voltage Vop | ≤2.2V |
| Power Conversion Efficiency | ≥55% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 22~28℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.28nm/℃ |
| Coolant | Deionized Water |
| Flow Rate/Bar | 0.4-0.7L/min |
| Max Inlet Pressure | 380kPa |
| Resistivity | 0.25-5MΩ*cm |
Package drawing
Hot Tags: 100w 808nm mcc diode laser bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










