Description
80W 808nm Diode Laser CS Bar with Limo FAC Lens
Features
With FAC or SAC lens(Limo / Fisba / Ingeneric optional)
Standard CS type passive cooler
808nm, 940nm, and 1064nm...(others available on request)
Applications
Printing
Medica
Pumping
Material processing

Data sheet
Item no. CC808DL80
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 80W |
| Spectral Width FWHM | 4nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 35Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 8Deg |
| Slope Efficiency | ~1.1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 80A |
| Threshold Current Ith | 10A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing

Hot Tags: 80w 808nm diode laser cs bar with limo fac lens suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










