Description
100W 808nm MCC Laser Bar for Hair Removal Repair
Description

Feature
- High laser power
- High efficiency
- Long lifetime high reliability
- Excellent beam characteristics

Application
- IR illumination System
- Material processing
- Industry application
- Laser pumping source
Parameters
Item No.: MC808DL100
Item Name: 100W 808nm MCC Laser Bar
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Bar Pitch | 1.83mm |
| Output Power | 100W |
| Pulse Width | 400ms |
| Duty Cycle | 40% |
| Electrical | |
| Operating Current | 100A |
| Threshold Current | 30A |
| Operating Voltage | 1.8V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate | 0.3L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 23~27℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Detailed Drawing

Physical drawing of the power used in the product and 100W 808nm MCC Laser Bar for Hair Removal Repair picture:

Hot Tags: 100W 808nm MCC Laser Bar for Hair Removal Repair suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










