60W 808nm Laser Diode Bar With D-Shape FAC Lens
Choose from the widest range of conduction-cooled diode laser bars available, in the wavelength range from 630 nm to 2.2 µm, and CW output powers of up to 80 W.
Boost your application, whether it's solid-state laser pumping, medical aesthetics, or materials processing, using bars with a wide range of power, wavelengths, and optics options.
Features:
Other wavelength optional: 830nm,940nm,975nm....
Max power for singe bar can be up to 80W
With Limo / Fisba / Ingeneric FAC Lens
CS Type Passive Cooler
Uniform Beam Profile
Narrow Spectrum
Applications:
Pumping Medical Printing Industry Scientific Research

Data sheet
Item no. CC808DL60
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 60W |
| Spectral Width FWHM | 4nm |
| Polarization Mode | TE |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 60A |
| Threshold Current Ith | 10A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Package Drawing

Hot Tags: 60w 808nm laser diode bar with d-shape fac lens suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










