808nm 20W CS Single Bar Diode Laser
This is a Conduction Cooled Package (CS-Mount) High Power Laser Diode Bar (Laser Diode Array). This diode bar's wavelength is around 808nm. This product is mounted in our own lab.
Features:
CW working mode, 20W output power, 808nm central wavelength
Conductivity cooled package CS bar
Uniform beam profile, Narrow spectrum
Standard configuration and customer-design package
Laser bar is imported from German, high stability and reliability
Applications:
Solid-State Laser Pumping (DPSS Laser)
Diode Laser Fiber Coupling
Medical Therapeudics
Research & Experiments
Infrared Illumination
Other Industry Applications

Drawing
![product-1-1 {]Q1CGTG9SE$P0ON4BJ}9W1](/Content/upload/201998745/201907231444504586006.png)
Data sheet
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 20W |
| Spectral Width FWHM | ≤6nm |
| Slope Efficiency | ~1.1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 25A |
| Threshold Current Ith | 12A |
| Operating Voltage Vop | 2.0V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Hot Tags: 808nm 20w cs single bar diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










