Description
80W 1064nm Hard Solder Diode Laser CS Bar
Overview
Feature:
Long lifetime and high reliability
Low smile
Narrow Spectrum
Ausn Soldering
Wire Bonding
Harsh environment use
Applications:
Pumping
Medical
Printing
Industry
Scientific Research

Data sheet
Item no. CC1064DL80
| Optical | |
| Center Wavelength | 1060nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Working Mode | CW |
| Output Power | 80W |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 35Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 8Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 88A |
| Threshold Current Ith | 5A |
| Operating Voltage Vop | 1.5-2V |
| Power Conversion Efficiency | 60% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Package Drawing

FAQ:
What about the delivery?
We can offer the door to door services by air, just depend on your actual request. Such as DHL, UPS, TNT, FEDEX
What is the lead time?
Normally 3-5 days. Customized products need 15 working days.
Do you have any MOQ limit?
Low MOQ, 1pc for sample checking is available
Hot Tags: 80w 1064nm hard solder diode laser cs bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










