Air Output 600mW 808nm Butterfly Laser Diode

Product Description
Our Air Output 600mW 808nm Butterfly Laser Diode have a long track record for industry-best reliability. We test rigorously for endurance and power stability for prolonged use in manufacturing settings. This 600mw diode laser can offer high brightness, a small footprint, and simplified thermal management by distributing the diodes (heat sources), allowing the use of either air- or water-cooled architectures with predictable high reliability.
808nm wavelength, locked in a narrow wavelength range
Small wavelength tolerance make the laser more reliable
14 Pin butterly package
Used in raman, medical, scientific
Spec sheet:
Item Number: FS808WS06
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 600mW |
| Spectral Width FWHM | 0.1nm |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 1.09A |
| Threshold Current Ith | 0.36A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| PD | <2000μA |
| Thermistor | 10 (±5%) kΩ (@25℃) |
| TEC Working Current/Voltage | 2.5A/6.3V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20~50℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.01nm/℃ |
Drawing

Hot Tags: air output 600mw 808nm butterfly laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










