10W 450nm Fiber Coupled Diode Laser
High power blue 10W 450nm Fiber Coupled Diode Laser module has outstanding brightness. Over 10W of power at 450nm coupled into a 105µm fiber. The expected lifetime is over 10,000 hours. Main applications are plastic material processing and accurate micro soldering on PCB, it is also well suitable for 3D printing and other industrial, medical, scientific and laser display applications.
Key Features:
Operating Mode: Continuous
Fiber Core Diameter: 105µm
Numerical Aperture (NA): 0.22
Water Cooling: yes
Applications:
The Blue 10W 450nm Fiber Coupled Diode Laser is a versatile and compact device that enhances output performance with amazing reliability. Its high-power output capacity allows it to perform diverse functions, like high-speed data transmission, medical surgeries, and laser welding. The device boasts of total power output of up to 200W, which enables it to efficiently carry out applications that require high power.

Data sheet:
Item Number: FC450CB10
| Optical | |
| Center Wavelength | 450nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 10W |
| Electrical | |
| Operating Current | 3.5A |
| Threshold Current | 0.5A |
| Operating Voltage | 10V |
| Thermistor | Optional |
| Fiber | |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Connector | FC |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 25℃ |
| Storage Temp. | -30-70℃ |
| Wave Temp. Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Size Drawing

Hot Tags: 10w 450nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










