4W 450nm Fiber Coupled Diode Laser
4W 450nm Fiber Coupled Diode Laser is a fiber laser that uses a fiber fiber core for amplification, to achieve better performance and stronger emission wavelength. 4W 450nm fiber coupled diode laser with 200um fiber core, 0.22NA numerical aperture, SMA905 fiber connector to connect the 1m fiber. The operating current is 4A, the recommended test temperature is 25℃. High efficiency with 14pins, different functions meet different requirements.
Key Features:
4W output, highest can be 200W
450nm blue diode
Standard fiber 105um/0.22NA/1-2m/SMA905
PD <3000uA, Thermistor 10±5%/3930
TEC Working current/voltage 6A/10V
High efficiency, high reliability an high stability
Excellent choice for high reflective materials processing application

Specification:
Item No: FC450DL4
| Optical | |
| Center Wavelength | 450nm |
| Output Power | 4W |
| Electrical | |
| Operating Current | 4A |
| Operating Voltage | 4V |
| PD | <3000uA |
| Thermistor | 10±5%/3930 |
| TEC Working Current/Voltage | 6A/10V |
| Fiber | |
| Fiber Length | 1m, can be customized |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing

Hot Tags: 4w 450nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










