10W 450nm Fiber Coupled Laser Module

Features:
Wavelength 450 nm
It is suitable for microfabrication because it has a high absorption rate for metal materials such as gold (Au) and copper (Cu).
It combines semiconductor LD and multimode fiber with high efficiency and outputs high output and high efficiency blue light from the connector end.
It is small and easy to handle, and is ideal for embedding in equipment.
The output can be selected from 6W, 9W, 10W(200μ), and 12W according to the lineup and target application.
Uses an optical fiber core diameter of φ100 μm, making it ideal for microfabrication with small diameter beams.
Spec sheet:
Item No.: FC450DL10
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength λ | 445±10nm |
| Output Power | 10W |
| Working Mode | CW |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 3A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 25.5V |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 15~35℃ |
| Storage Temp. | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing

Hot Tags: 10w 450nm fiber coupled laser module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










