Micro Channel Diode Laser Array

Quick Details
1 One cm bar package
2 Diode laser bar from Germany and micro-channel cooler from Germany
3 lifetime: over 10000hours
4 Prividing standard 500W stack ( 5 bars ×100W/bar) and other 2-40 bars customized stack
Micro Channel Diode Laser Array is widely used in hair removal, skin tightening, skin rejuvenation, whitening. Brandnew provides high reliability micro-channel cooling dioder lasers. Lifetime of lasers is up to 10000hours by micro conductive cooling.Optical output power is from 60W up to 100W. Typical wavelengths are 755nm, 808nm, 1064nm(others upon request).
Spec sheet
Item No.:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 6 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~100A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~12V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |

Hot Tags: micro channel diode laser array suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










