15W 793nm Fiber Coupled Diode Laser
793nm wavelength lasers are mainly used in the pump source of thulium-doped fiber lasers, medical fields, and optoelectronic countermeasures. 793nm wavelength lasers have important applications in the pump source of thulium-doped fiber lasers. The laser generated by thulium-doped fiber lasers is in the human eye safety zone, so they are widely used in medical treatment, surgery, infrared guidance and other fields. As a pump source, 793nm lasers can provide high power and high brightness output to meet the needs of these applications.
Key Features:
Pumped multimode Laser diode
105um/0.22NA/1m/SMA905
High coupling efficiency and long lifetime
Standard dimension or customized dimensions
Widely used in pumping laser, DPSSL, illumination and scientific research.
![product-1-1 ]9H[XS[P)DH%I5~YM3G8[II](/Content/uploads/201998745/201912251331571957433.jpg)
Data sheet
Item No.: FC793DL15
| Optical | |
| Center Wavelength | 793nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 15W |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| Slope Efficiency | 6W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 4.0A |
| Threshold Current Ith | 0.6A |
| Operating Voltage Vop | 12V |
| Power Conversion Efficiency | 40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing
![product-1-1 ITX[~[%(V~PHQE]MT@MT%SR](/Content/uploads/201998745/201912251335333997462.png)
Hot Tags: 15w 793nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










