Description
50W 793nm Solid-State Pumping Fiber Coupled Laser Diode
Overview:
5nm wavelength tolerance, 50W output power
>60mm Fiber Bend Radius, 200um Fiber Core, Bare End Fiber Connector
40% Power Conversion Efficiency
Robust design for operation in harsh environments
It is small and easy to handle, and is ideal for embedding in equipment
Other wavelength and output power are available
Application:
Fiber and Solid-State Lasers Pumping
Range Finding
Medicine (Therapy, Acupuncture, Microsurgery)
Fiber optic communication system

Data Sheet
Item No: FC793DL50
Item Name: 50W Solid-State Pumped Fiber Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 793nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 50W |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| Slope Efficiency | 15W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 3.5A |
| Threshold Current Ith | 0.3A |
| Operating Voltage Vop | 34V |
| Power Conversion Efficiency | 40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 50w solid-state pumped fiber laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










