Description
75W 793nm Fiber Coupled Diode Laser
Overview
Features:
Key features of these devices include 75 watts of output power, a 793nm wavelength, and 1900nm-2100nm feedback protection. They also come with a 200µm fiber core diameter. These lasers are manufactured by adopting specialized fiber-coupling techniques, resulting in volume products with a high efficiency, stability and superior beam quality.
Key Applications:
Fiber & DPSS Laser Pumps
Machine Vision
Optogenetics
Photoluminescence
Dental
Photodynamic Therapy
![product-1-1 ]9H[XS[P)DH%I5~YM3G8[II](/Content/uploads/201998745/201912251331571957433.jpg)
Data sheet
Item No.: FC793DL75
| Optical | |
| Center Wavelength | 793nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 75W |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| Slope Efficiency | 15W/A |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5~2m |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 3.5A |
| Threshold Current Ith | 0.3A |
| Operating Voltage Vop | 34V |
| Power Conversion Efficiency | 40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing
![product-1-1 ITX[~[%(V~PHQE]MT@MT%SR](/Content/uploads/201998745/201912251335333997462.png)
Hot Tags: 75w 793nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










