Description
250mW 793nm Fiber Coupled Diode Laser
Features:
- Absorption peak width
- Add volume Bragg grating
- High power
Applications:
- Medical research
- Experimental testing,
- Military industry,

Date sheet
Item Number: FC793SM250
| Optical | |
| Center Wavelength | 793nm±3nm |
| Work mode | CW |
| Output Power | 250mW |
| Spectral Width | 1nm |
| Fiber | |
| Fiber Core | Hi780 or equivalent |
| Fiber Connector | FC/APC |
| Fiber Jacket | 0.9mm |
| Fiber Length | 1m |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 400mA |
| Threshold Current Lth | 65mA |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| PD Current | 5nA |
| Thermistor | 10±5%/3892KΩ/β |
| TEC current | 1.1A |
| TEC voltage | 1.9V |
| Thermal | |
| Test Temp. | 25℃ |
| Storage Temp. | -30~70℃ |
Drawing:

Hot Tags: 793nm 250mw fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode China, , , Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory, Fiber Coupled Laser Diode suppliers












