350W 793nm Fiber Coupled Diode Laser
In order to meet the needs of customers in the fields of pumping, security monitoring, material processing and so on. Brandnew Technology has recently developed a 350W 793nm Fiber Coupled Diode Laser with 200 μ m core diameter and 0.22NA fiber. And we can provide other power and wavelength Fiber Coupled according to customer's requirements.
Feature:
High sensitivity and overload power with wide dynamic range
High coupling efficiency
Isolated electrical contacts
High Quality, high reliability and stability
Application:
Fiber laser pumping source
Medical/Life and health sciences.
Ion velocity testing
Bio technology
Measurement and analysis diagnostics

Specification
Item Number.: FC793DL350
| Optical | |
| Center Wavelength | 793nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | >=340W |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Electrical | |
| Operating Current | 12A |
| Threshold Current | 2A |
| Operating Voltage | 73V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Wave Temp Coefficient | 0.3nm/℃ |
Working current Iop: It is the driving current when the laser diode reaches the rated output power. This value is more important for designing and debugging the laser driving circuit.
Operating voltage Vop: It is the forward voltage required to emit the specified light output.
Optical output power Po: the maximum allowable instantaneous optical power output. This applies to continuous or pulsed operation modes.
Size Drawing

Note
it may be operated in cleanroom atmosphere or dust-protected housing only.
Power supplies used with the device must be employed such that the maximum peak optical power cannot be exceeded.
Use wrist straps, grounded work surfaces and rigorous antistatic techniques when handling the product.
Hot Tags: 350w 793nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










