9W 793nm Free Space Diode Laser
The products are Distributed Feedback (DFB) Quantum Cascade lasers (QCL) that emit CW (continuous wavelength) infrared light at room temperature. The laser is mounted on a thermoelectric cooler inside a hermetically sealed High Heat Load (HHL) package integrating a collimation lens and a thermistor to readout the laser chip temperature. By controlling the chip’s operating temperature through the Peltier element inside the laser’s package, customers tune the emission wavelength without mode hopping while keeping a single-mode operation.
Benefits:
CW operation delivering mW levels of output power at room temperature
Pulsed operation for larger tuning range is a good option because at these long wavelengths, the intrapulse linewidth broadening is relatively small
Single-mode, mode-hop-free tunability – Controlling operating temperature with TEC enables wavelength tuning without mode hopping while keeping a single-mode operation

Date sheet
Item Number: FS793DL9
| Optical | |
| Center Wavelength | 793nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 9W |
| Spectrum Width | 4nm |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 10A |
| Threshold Current Lth | 1.6A |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
| PD | 10~100uA |
| TEC | 10.4v/3.5A |
| Thermistor | 10KΩ/3900-3949K |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 15~35℃ |
| Storage Temp. | -20~80℃ |
Drawing:
Hot Tags: 9w 793nm free space diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










