150W 808nm Fiber Coupled Diode Laser Module
Features:
For 808nm model,the highest power can up to 150W.
Simplified, efficient optical system
Parallel sealing process, anti condensation design
Units are suited for customers that demand spectral brightness in both ideal and harsh operating environments.
Application:
Fiber Laser Pumping Source
Medical laser treatment
Material Processing
Scientific Research
Package drawing:
Data sheet:
Item No.: FC808DL150
Item Name: 150W 808nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±5nm |
| Output Power | 150W |
| Spectral Width FWHM | 4.5nm |
| Slope Efficiency | 12.5W/A |
| Fiber | |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
|
Fiber Connector |
Bare |
| Electrical | |
| Operating Current | 11-12A |
| Threshold Current | 1A |
| Operating Voltage | 34.5V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 15~35℃ |
| Storage Temp. | -20-55℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Hot Tags: 150w 808nm fiber coupled diode laser module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode










