150W 808nm Fiber Coupled Laser Diode
150W 808nm Fiber Coupled Laser Diode offers up to 150W output through a 200μm fiber. This diode laser has been designed to delivery very high output power for the fiber laser market and for direct system manufacturers to with a more compact pump configuration.
Customized version and systems designed for different fibers are available.
Application: Medical Printing Industry Pumping

Drawing:

Data sheet:
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±5nm |
| Output Power | 150W |
| Spectral Width FWHM | 4.5nm |
| Slope Efficiency | 12.5W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 11~12A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 34.5V |
| Power Conversion Efficiency | ~45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-55℃ |
Why choose us
Hangzhou Brandnew Technology Co., Ltd.
Founded in 2011, BrandNew, the laser diode company, manufactures high-power diode lasers and systems in a wide range of output powers and wavelengths including fiber-coupled, stack bar lasers and plug and play lasers.
Contact us
Hot Tags: 150w 808nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode










