6W 808nm Wavelength Stabilized Fiber Diode
Precision machining and careful alignment of all optical elements inside the 6W 808nm Wavelength Stabilized Fiber Diode allows the beam to be coupled into an optical fiber. Numerous features including line narrowing and wavelength stabilization configurations as well as monitoring options.
Excellent Beam Quality: Maintains good beam quality with low divergence, making it suitable for high-precision applications that require focused laser light.
Features:
Wavelength locked ±1nm
Fiber: 105um/0.22NA/1m/SMA905
Internal thermistor, TEC, photodiode
Applications:
Defense
Laser Marking
Medical/Dental
Solid State Pumping

Spec sheet
Item No.: FC808DL6
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±1nm |
| Output Power | 6W |
| Working Mode | CW |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 8A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| PD Current | 500mA |
| TEC Current/Voltage | 1.5A/4.5V |
| Thermistor | 10K |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.03nm/℃ |
Dimensions

Hot Tags: 6w 808nm wavelength stabilized fiber diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode










