300W 808nm Fiber Coupled Diode Laser
These high power laser diodes offer up to 300 Watts of CW optical output power into a 200 micrometer fiber pigtail. These devices are based on a high reliability multi-single emitter design. Their multi-single emitter based design delivers very good heat dissipation through the package which leads to excellent thermal performance over a long lifetime. Advanced processes for coupling efficiency allows these modules to deliver up to 95% of their output power within 0.17 NA. They ship with 1.5 meter (typ) unterminated fiber pigtail. A Peliter and Fan cooled customized heat sink is avalable for this laser. Also, pre-configured current source and temperature controller modules are available to connect to the heat sink unit.
Spec sheet
Item No.: FC808DL300
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 300W |
|
Working Mode |
CW |
| Fiber | |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current | 11A |
| Threshold Current | 1.5A |
| Operating Voltage | 102V |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 15~35℃ |
| Storage Temp. | -20~70℃ |
| Wave Temp. Coefficient | ~0.3nm/℃ |
| Water Flow Rate | 4L/Min |
Package Drawing
Hot Tags: 300w 808nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, , Fiber Coupled Laser Diode










