30W 808nm 976nm Fiber Coupled Diode Laser with Multifunction

Quick details:
Dual wavelength: 808nm 976nm
Multifunction: 1. Fiber detection
2. Red aiming beam;Red aiming beam in lasers are often used to visually display the status or output of the laser to the user.
3. PD;The application of photodiodes in lasers is mainly as light detectors to monitor the output light intensity of the laser or perform optical feedback control.
4. Thermistor;Thermistors play a role in temperature monitoring in lasers. Since the operation of lasers may generate heat, their temperature needs to be monitored to ensure stable operation of the laser. Thermistors are able to change their resistance value according to temperature changes, thereby converting temperature into electrical signals.
Fiber: 400um/0.22NA/SMA905/1m
Typical application: medical
Data sheet:
Item No.: FC89CB30
| 808nm Beam | Typical Value |
| Center Wavelength λ | 808nm ±10nm |
| Output Power | 15W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Threshold Current Ith | 1.5A |
| Operating Current Iop | 9.5A |
| Operating Voltage Vop | 4.2V |
| Slope Efficiency | 1.9W/A |
| 976nm Beam | |
| Center Wavelength λ | 976nm ±10nm |
| Output Power | 15W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Current Iop | 10.5A |
| Operating Voltage Vop | 3.8V |
| Slope Efficiency | 1.5W/A |
| Aiming Beam | |
| Center Wavelength λ | 650nm ±10nm |
| Output Power | 2mW |
| Operating Current Iop | 100mA |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
| PD | <2000uA |
| Thermistor (kΩ/β(25℃)) | 10±5%/3450 |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >75mm |
| Fiber Core Diameter | 400um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1M |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
| Lead Soldering Temperature, 10 Sec max | 250℃ |
Drawing

Hot Tags: 30w 808nm 976nm fiber coupled diode laser with multifunction suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode,










