50W 808nm Fiber Coupled Laser Diode with 0.22NA 200um Fiber
This diode laser has been designed to delivery very high output power for the fiber laser market and for direct system manufacturers to with a more compact pump configuration. Various output powers are available, up to 150W.
Our 50W 808nm Fiber-Coupled Laser Diode is a high-power, efficient, and reliable laser source designed for demanding applications across industrial, scientific, and medical sectors. With a peak output power of 50 watts at a wavelength of 808nm, this fiber-coupled diode laser provides superior performance in material processing, laser pumping, medical treatments, and more. The fiber coupling ensures excellent beam quality and ease of integration into existing systems.
Advantages:
◆ compact design ◆ stable output power ◆ high power
◆ high efficiency ◆ long lifetime ◆ convenient packaging
Employing professional coupling technology, high reliability and stability
Compact structure, good heat dissipation performance
Applications:
Laser printing system
Laser welding
Material processing
Medical and Aesthetic treatment

Spec sheet:
Item No.: FC808DL50
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelenth Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 50W |
| Fiber | |
| Fiber Length | 1m, can be customized |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | FC/SMA905/ST |
| Electrical | |
| Operating Current | 9.0A |
| Threshold Current | 1.0A |
| Operating Voltage | 12V |
| Power Conversion Efficiency | ~45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
FAQ:
What's package?
Original Carton Package. Or as customers' requirement.
What is your terms of payment?
T/T or Western Union, for your choice.
Do you offer guarantee for the products?
Yes, all products have been tested before shipping out.
Lifelong technique support. 2 years warranty.
Hot Tags: 50w 808nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode,










