Description
8W 808nm Fiber Coupled Diode Laser With 12 Pin
Overview:
8W output power, 808nm central wavelength
Thermistor, PD, Red Aiming Beam optional
12 Pin, CW working mode
High Coupling Efficiency
Application: Printing application, Medical use, Fiber Laser Pumping Source, Scientific research

Data Sheet
Item No: FC808DL8
Item Name: 8W 808nm Fiber Coupled Diode Laser With12 Pin
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±3nm |
| Output Power | 8W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Core | 105um |
| Connector Type | SMA905 |
| Fiber Length | 1m |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 9A |
| Threshold Current Ith | 1.7A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| PD Current | ~500mA |
| TEC Current/Voltage | 1.5A/4.5V |
| Thermistor β(-25℃/+75℃,3477±3%) | 10kΩ |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temp Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 8w 808nm fiber coupled diode laser 12 pin suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, , Fiber Coupled Laser Diode










