Description

1470nm 50w Fiber Coupled Diode Laser
Key Features:
- Wavelength: 1470nm
- Output Power: 50W
- Working Mode: CW
- High Reliability
Wide Variety of Applications Such As:
Laser pumping, Materials processing, Medical, and Printing.
Introducing our groundbreaking fiber-coupled semiconductor laser: unmatched brightness, superior efficiency, sealed housing.Unlock your application's potential with our advanced solution.
Specification
Item Number: FC1470CB50
| Optical | |
| Center Wavelength | 1470nm |
| Output Power | 50W |
| Wavelength Tolerance | ±20nm |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Core | 400um |
| Fiber Numberical Aperture | 0.22NA |
| Fiber length | >1m |
| Fiber connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 10A |
| Threshold Current Lth | 2A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperture | -30-70℃ |

Hot Tags: 1470nm 50w fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode, , Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, , Fiber Coupled Laser Diode factory













