Description
2W 520nm Fiber Coupled Laser Diode
Key features:
- 2W stable CW output
- 520nm green wavelength
- 105μm fiber core
- standard SMA905 connector
application:
- Laser Pumping: Suitable for low-power solid-state laser and fiber laser pumping in scientific research and laboratory scenarios.
- Industrial Processing: Used for precision micro-marking and micro-engraving of delicate materials and small electronic components.
- Biological Fluorescence: Ideal for biological fluorescence excitation, cell imaging and laboratory biological detection.

- The perfect combination of fiber-coupled functionality and specific technical aspects makes it a must-have instrument in the field of precision.
- They are compatible with our low noise CW.
- The standard fiber has a 200 μm core diameter and is terminated with a standard SMA-905 connector.
Specification
Item NO.: FC520DZ2
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 520nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 2W |
| Working mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Fiber Length | 1m |
| fiber numerical | 105um |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 2A |
| Threshold Current Lth | 0.3A |
| Operating Voltage Vop | 20V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Laser Size:

Hot Tags: 2w 520nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers China










