20W 915nm Fiber Detachable Diode Laser
From an electrical standpoint, the laser has a threshold current of 1A and operates efficiently with an operating current of 13A and a voltage requirement of 4V. These specifications highlight the laser's compatibility with different electrical systems and its efficiency in power consumption.
In terms of thermal management, the laser is tested at 25℃ and is capable of operating within a storage temperature range of -30 to 70℃. It also has a wavelength temperature coefficient of 0.3nm/℃, demonstrating its stability under varying temperature conditions.

Feature: 20W output power
915nm wavelength
Standard fiber coupling for 200μm/ 0.22NA
Application: Medical(for cataract surgery, glaucoma surgery; Skin beauty, for skin acne, freckle, skin rejuvenation; Dental, for endodontic treatment, teeth whitening)
pumping
industrial
communications
scientific research
Item No.: FC915CB20
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm±10nm |
| Output Power | 20W |
| Fiber | |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 13A |
| Threshold Current Lth | 1A |
| Operating Voltage Vop | 4V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Laser Size:

Hot Tags: 20w 915nm fiber detachable diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode China, , Fiber Coupled Laser Diode factory, Fiber Coupled Laser Diode










