30W 960nm Fiber Coupled Laser Diode
product description
It offers reliable and efficient operation with a long lifetime and high output power, making it suitable for a wide range of industrial and scientific applications. The laser's compact size and ease of integration with fiber optics and other optical systems make it an ideal choice for use in materials processing, scientific research, and medical treatments.
SMA905 fiber connector
0.22NA numerical aperture
2pins high stability Package

Application
Medical
Pumping
Material Processing
IR illumination
Specification
Item Number.: FC960DL30
| Optical | |
| Center Wavelength | 960nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 30W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 6V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Dimension

Hot Tags: 30w 960nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers China










