100W 915nm High Power Fiber Coupled Laser Dioded For Pumping Source
Features:
- High coupling efficiency
- Parallel sealing process, anti condensation design
- Optional built-in thermisto
Applications:
- Industry application
- Medical Use
- Communication system

Data Sheet
Item No: FC915DL100
Item Name: 915nm High Power Fiber Coupled Laser Dioded
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Output Power | 100W |
| Spectral Width | 5nm |
| Slop Efficiency | 13W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | 40mm |
| Fiber Core | 105μm |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Threshold Current | 0.5A |
| Operating Current | 11.0A |
| Operating Voltage | 24.5V |
| Convention Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -40-80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:

The products are achieved by transforming the asytmmetric radiation from the laser diode chip into an output fiber with a small core diameter by using specil micro optics. And also employing professional coupling technology, that enjoy multiple advantages, e.g., compact design, stable output power, high power, high efficiency and convenient packaging. Our packaging process involves cutting the fibre input at an 8° angle and using angled FC/APC connectors for the output to minimise back reflections that can cause fluctuations in output intensity. To maintain a stable laser output, especially given the sensitivity of these lasers to optical feedback, we recommend the use of isolators.
Quick Details:
Central wavelength: 915nm
Built-in TEC and optical isolator
Further wavelengths and power levels available on request
Mixing of any wavelengths possible as desired
Available in Pulsed or CW operation
Hot Tags: 100W 915nm High Power Fiber Coupled Laser Diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










