Description
500W 915nm Fiber Coupled Diode Laser
Product Description
These devices are based on a high reliability multi-single emitter design. Their multi-single emitter based design delivers very good heat dissipation through the package which leads to excellent thermal performance over a long lifetime.
Features:
500 Watts CW Output Power
915nm Center Wavelength
High Reliability Multi-Single Emitter Design
200 μm Core Diameter Fiber Pigtail
Applications:
Special design for fiber laser
Laser marking, Laser engraving, Laser cutting...

Data sheet
Item no.: FC915DL500
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 500W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Slope Efficiency | 18W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 25-28A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 62~64V |
| Power Conversion Efficiency | 43% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-55℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.35nm/℃ |
Size
![product-1-1 ((MK}`$F$]@9V1D9R6}3UK8](/Content/upload/201998745/201910241341476298468.png)
Hot Tags: 500w 915nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










