Powerful 900W 915nm Fiber Laser Diode
Description:

Advantages:
- lifetime: over 10000hours
- Cost effective package
- Simplified thermal management
- One year warranty for workmanship and materials after receipt of items.

Application
- Industry
- Scientific research
- Direct diode material processing
Known for its compact construction and excellent heat dissipation, the 900W 915nm Fiber-Coupled Diode Laser is a testament to BrandNew's commitment to high-quality laser technology. Widely regarded as the industry standard, this product can be used in a variety of welding processes including brazing, cladding, repair welding, hardening and other surface treatments. The lasers have a life expectancy of more than 10,000 hours, cost-effective packaging, and simplified thermal management. A one-year workmanship and materials warranty is provided from the date of receipt. This commitment underscores the company's confidence in the reliability and quality of its 900W 915nm fiber-coupled diode lasers, providing assurance and peace of mind to customers.
Data sheet
Item No.: FC915DL900
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm±10nm |
| Output Power | 900W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Core | 220um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | <30A |
| Threshold Current Lth | 2A |
| Operating Voltage Vop | 60V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Dimensions
Hot Tags: powerful 900w 915nm fiber laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory











