Description
60W 915nm Fiber Coupled Diode Laser
Product Description
60W 915nm Fiber Coupled Diode Laser offers 60W output through a 105μm fiber.
It uses a high-power proprietary chip optimized for reliability at high peak power.
This Series leverages a long history of fiber-coupled packages, incorporating a highly-reliable design in a scalable commercial product.
This series is a unique solution for the fiber-coupled pump-laser market, offering powerful technical attributes in a cost-effective package
Application:
Laser Engraving machine
Material processing
Industry application

Drawing
![product-1-1 KCZ4}[KU77XGV7R[0[7]29W](/Content/upload/201998745/201907291420234357383.png)
Data sheet
Item No.: FC915DL60
| Optical | |
| Center Wavelength | 915±10nm |
| Output Power | 60W |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Connector | Bare End/SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current | 11.5~12.5A |
| Threshold Current | 0.5~0.9A |
| Operating Voltage | 8.5~12V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 15~55℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Hot Tags: 60w 915nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










