10W 975nm Fiber Coupled Diode Laser
10W 975nm Fiber Coupled Diode Laser is a high power laser, which is widely used in scientific research, industrial pumping, biomedicine, optical measurement and other fields. The output wavelength of this laser is 808nm, which belongs to the near infrared band and has the characteristics of high power and high efficiency.
Key features:
10W output from single emitter at 974-980nm
CW or pulsed operation
Compact design
Estimated MTTF of 200,000 hours
Hermetically sealed, electrically isolated case
Multimode fiber 105/125um, NA 0.15 or 0.22
Optional FC/PC or SMA 905 optical connector

Spec sheet
Item No.: FC975DL10
| Optical | |
| Center Wavelength | 975nm |
| Output Power | 10W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Slope Efficiency | 0.9W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 0.7A |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package Drawing

Hot Tags: 10w 975nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










