Description
8W 980nm Fiber Coupled Diode Laser
Key features:
8W output from single emitter at 975-980nm
CW operation
Hermetically sealed, electrically isolated case
Multimode fiber 105um, NA 0.22
>90% Energy 0.17NA
FC/APC Fiber Connector

Spec sheet
Item No.: FC980DL8
| Optical | |
| Center Wavelength | 980nm |
| Output Power | 7~8W |
| Spectral Width FWHM | ≤6nm |
| >90% Energy | 0.17NA |
| Slope Efficiency | 0.9W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >30mm |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 105um/125um/250um |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | FC/APC |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤12A |
| Threshold Current Ith | ≤0.9A |
| Operating Voltage Vop | ≤2.2V |
| Power Conversion Efficiency | ~48% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Package Drawing

Hot Tags: 8w 980nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










