Description
2W 975nm Fiber Coupled Diode Laser
Product Description
The multimode pump module offers high brightness, small size, and simplified thermal management. The diodes operate independently as distributed heat sources, allowing air- or water-cooled architectures with predictable high reliability.
Feature:
CW working mode, 2W output power, 975nm wavelength
Very low size and weight
Efficient & Durable.
Small and easy to handle, and is ideal for embedding in equipment
Application:
Telecommunication Optical Sensor Systems
Biomedical
Industrial application
Optical test instruments

Drawing:
![product-1-1 DW3Q1XY3C]}F0C)NE8%P%DF](/Content/upload/201998745/201908071342358510241.png)
Data sheet:
Item No.: FC975DL2
| Optical | |
| Center Wavelength | 976±10nm |
| Output Power | 2W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 3A |
| Threshold Current Ith | 0.9A |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
Hot Tags: 2w 975nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










