700W 976nm Fiber Coupled Diode Laser Module
Brandnew delivers fiber coupled laser diodes employing professional coupling technology, that enjoy multiple advantages, e.g., compact design, stable output power, high power, high efficiency and convenient packaging. Precision machining and careful alignment of all optical elements inside the module allows the beam to be coupled into an optical fiber. Available over a broad range of wavelengths (375nm-1940m), with output powers from milliWatt to kilowatts out of fiber diameters from 50 µm and up. Numerous features including line narrowing and wavelength stabilization configurations as well as monitoring options.
Features:
laser chip from Jenoptik Germany,
substrate/ shell from Tecnisco Japan,
and fiber from Nufern Germany.
use best quality accessories in the world with top workmanship
Applications:
Pump source;
Illumination;
Material processing.

Data sheet
Item no. FC976DL700
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | +-10nm |
| Output Power | 700W |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | Bare End |
| Electrical | |
| Operating Current | 27A |
| Threshold Current | 1.1A |
| Operating Voltage | 62V |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 15~45℃ |
| Storage Temp. | -30-70℃ |
Drawing
![product-1-1 ((MK}`$F$]@9V1D9R6}3UK8](/Content/upload/201998745/201910241341476298468.png)
Hot Tags: 700w 976nm fiber coupled diode laser module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










