50W 976nm Fiber Laser Diode with Red Pointer
Overview
Features:
This fiber-coupled diode module offers up to 50 W output through a 200μm fiber
Bulit-in red aiming beam
PD/thermistor optional upon request
High brightness, small size, and simplified thermal management
Applications:
Typical application is medical, also widely used in laser pumping, material processing and scientific research

Note: Absolute Maximum Ratings may be applied to the Device for short period of time only. Exposure to maximum ratings for extended period of time or exposure above one or more max ratings may cause damage or affect the reliability of the Device.
Data sheet:
Item No.: FC976DL50
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Output Power | 50W |
| Working Mode | CW |
| Aiming Beam | Available |
| Fiber | |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 13A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 10V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Wave Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package drawing:

Hot Tags: 50w 976nm fiber laser diode with red pointer suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










