100W 975nm Fiber Coupled Diode Laser
Wide Application: 975nm wavelength lasers or optical signals have important applications in many fields. For example, in fiber laser pumping, fiber sensor light sources, laser printing and typesetting systems, direct application in laser processing, medical cosmetology, military laser systems, display and entertainment, and high-power EDFA, 975nm wavelength has its unique application value1. In addition, 975nm wavelength optical signals are also used as pump sources for all-solid-state UV lasers. By end-face pumping Nd crystals, high-stability all-solid-state 355nm UV lasers can be operated
Key features:
High power 100W output at 975-980nm
CW operation
Hermetically sealed, electrically isolated case
Multimode fiber 105um, NA 0.22

Spec sheet
Item No.: FC975DL100
| Optical | |
| Wavelength | 975nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 100W |
| Spectral Width FWHM | 4nm |
| >90% Energy | 0.15NA |
| Slope Efficiency | 12W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >40mm |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 105um/125um/250um |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | Bare |
| Fiber Jacket | 0.9mm |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 10A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 23V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20~55℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Package Drawing

Hot Tags: 100w 975nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










