976nm 750W High Power Fiber Coupled Laser Diode For Cutting Machine
Features:
- Good Performance under 976nm central wavelength
- Fiber Core Diameter:200/220um
- High coupling efficiecy and high brightness
Applications:
- Medical field
- Cosmetic field

- We has an extensive line of this products. They are couple the generated light into an optical fiber.
- It arrow wavelength spectra have a variety of applications.
- Typical high power laser diode bars have a spectral width of about 6 nm (FWHM), depending on the design and operating parameters of the bar.
- When a large number of laser diode bars are connected together to form an array, the difference in wavelengths at the center of individual laser diode bars combined with the typical intrinsic wavelength difference of each diode bar results in an array with a wavelength difference of 2-3 nm.
Data Sheet
Item No: FC915DL750
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±3nm |
| Output Power | 750W |
| Spectrum Width FWHM | 6nm |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 200/220um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare End |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 30A |
| Threshold Current Ith | 2A |
| Operating Voltage Vop | 60V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing:

In this article, we overview the main technologies of a semiconductor laser diode coupling to an optical fiber and the methods of the module parts bonding.

While the best 3D printers can turn a roll of filament or a vat of resin into a working model, sometimes the best way to make something is to cut through layers of acrylic, wood, or metal to get the shape you want. Sometimes you just need to print an image or text onto an existing surface. In these cases, you need a laser cutter/engraver. Our laser is the heart of the engraver. If you want to laser everything, this product will do almost everything quickly and accurately. It can engrave and cut a wide variety of materials, including 20-millimeter-thick walnut and clear acrylic. It has a fully enclosed design with a camera for remote operation, air assist, exhaust fan and metal grill. The lid can be locked for extra security and pressing the release button automatically stops the laser.
Hot Tags: 750w high power fiber coupled laser diode module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










