Multimode High Power Fiber Coupled Laser Diode Module
Quick Details:
Brandnew Technology provide high power fiber coupled diode laser with 500W output power. With compact design, the shell is sealed and packed with welding technology to avoid diode damage due to exposure to air.

Data Sheet
Item No: FC915DL500
Item Name: Multimode High Power Fiber Coupled Laser Diode Module
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±15nm |
| Output Power | 500W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Core Diameter | 105um/125um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | Bare End |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 25A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 46V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~45℃ |
| Storage Temperature | -20~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.35nm/℃ |
Drawing:

FAQ:
Q1: How long can I receive the package?
Normally 1-2 Weeks FedEx,DHL Express,UPS,TNT
Q2: What about the return policy?
Buyer Pay the Shipping Cost.
Q3: What is the lead time?
Standard product are all in stock. Shipping via Express within 3~4 working days. Customized stack need 15 working days.
Hot Tags: multimode high power fiber coupled laser diode module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










