
400W 915nm Fiber Coupled Laser Diode For Industry Cutting Machine
Advantage:
High Coupling Efficiency
High saturation output power
Compact and light weight
Application:
Laser Engraving, Laser Cutting
Optical Test Instrument
Bio-instrumentation
Our 400W 915nm High Power Fiber-Coupled Laser Diode designed for industrial cutting machines. With a central wavelength of 915nm and precision-engineered specifications including 60mm fiber radius, 0.22NA numerical aperture, 200um core, and 220um cladding, it ensures efficient performance. Equipped with a bare end fiber connector and built-in features like precision temperature and current stabilization, as well as a built-in TEC and optical isolator, it guarantees reliability and accuracy for industrial applications. Upgrade your cutting processes with our advanced laser diode technology.
Data Sheet
Item No: FC915DL400
Item Name: Industry Cutting Fiber Coupled Laser Diode
| Optical | typical Value |
| Center Wavelength | 915nm±10nm |
| Output Power | 400W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Core | 200um |
| Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | Bare End |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 22A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 34V |
| Thermal | |
| Test Temperture | 25℃ |
| Storage Temperture | -30~70℃ |
Drawing:

FAQ:
Q1: What payment methods do you support?
T/T and Western Union, For your Choice
Q2: What about the return policy?
Buyer Pay the Shipping Cost.
Q3: How long can I receive the package?
Normally 1-2 Weeks FedEx,DHL Express,UPS,TNT
Hot Tags: cutting source high power fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










