Description
100W 808nm Multimode High Power Fiber Coupled Laser Diode
Brandnew Technology, one of the leading diode laser manufacturers and suppliers in China with 10 years' experience, has a professional factory which manufacturers high quality cw/qcw/pulse/multimode fiber coupled diode laser and sells at competitive price. 
Feature:
High power and high stability
200um/0.22NA/1.5m/SMA905
CW multimode Fiber Coupled
40% power conversion efficiency
Application:
Pumping Source
Material processing
Illumination
Laser Marking, Laser Engraving
Data Sheet
Item No: FC808DL100
Item Name: 808nm High Power Coupled Laser Diode
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±5nm |
| Output Power | 100W |
| Working Mode | CW |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| Slope Efficiency | 12W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >75mm |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 9.5A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 27V |
| Power Conversion Efficiency | 40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-55℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 808nm high power coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










