Ultra High Power Fiber Coupled Diode Laser
Fiber lasers and solid-state lasers often use optical pumping as external energy, while semiconductor lasers (laser diodes) have a stable output of high energy and a stable light source to stimulate the working material to stimulate more powerful lasers. Laser diode-coupled optical fibers are often used as laser pumps for other types of lasers and as pump light sources.
Features:
500W output; 915nm wavelength
Fiber details: 200um/0.22NA/Customized fiber length/Bare end
Compact structure, good heat dissipation performance
High coupling efficiency, high stability, long lifetime>10000 hours
Excellent Light Source for Ultra, Raycus and Ipg
Applications:
Fiber Laser Cutting Machine, Laser Pumping, Material Processing, Laser Engraving, Industry Use

Data sheet
Item no. FC915DL500
| Optical | Typical value |
| Center Wavelength | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±15nm |
| Output Power | 500W |
| Electrical | |
| Operating Current | 25A |
| Threshold Current | 1.1A |
| Operating Voltage | 46V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15-45℃ |
| Storage Temperature | -20~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Drawing
![product-1-1 O06T9G%H1D]H79E9F43_J70](/Content/uploads/202098745/202008281137340a0ec281ecb1404186b5865c79b75629.png)
Hot Tags: ultra high power fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










